top of page
  • Obrázek autoraŠevčíková Magdalena

Budiž světlo!

Aktualizováno: 29. 1. 2020

Dobré osvětlení nejsou žádné čáry. S trochou obecného povědomí, dobrými produkty a pár tríčky vykouzlíte z každé místnosti příjemný, teplý a krásný prostor –

i když zrovna nejste profesionál. V tomto článku vám ukážu, kde a kam jaká svítidla umístit nejen v tomto sychravém a zašedlém ročním období.


Stolní lampa nebo dekorace?

Foto: Pinterest


1. Nasviťte si obývák

Nemůžete se rozhodnout pouze pro jeden typ osvětlení? Fajn! Tak prostě použijte všechny. To vám zaručí rozmanitost.


Scandinávská klasika již po několik desítek let

Foto: Louis Poulsen


Útulněji


Dobře naplánované osvětlení prostoru neznamená to, že bude každá místnost osvětlená stejně. Působivé to bude právě tehdy, když nakombinujete přímé osvětlení s tím nepřímým, když použijete stmívatelná svítidla a použijete jich hodně. To vám zaručí útulnou atmosféru. V překladu to znamená, že každá místnost potřebuje několik zdrojů světla. Třeba nízko zavěšené stropní svítidlo vypadá sice moc dobře, nicméně nenahradí stojací lampu.


Tepleji


Příjemné osvětlení se odvíjí od následujících faktorů: zaprvé nesmí zářit. Proto umístěte svítidla tak, aby vám nikdy nesvítila do očí. Zadruhé: vybírejte pouze odstíny teplé bílé, to znamená méně než 3300 Kelvinů. A nedávejte na rady elektrikářů, kteří vám budou radit opak. Zatřetí: kupujte si pouze taková svítidla, která jsou stmívatelná. Čtvrtým a nejdůležitějším faktorem je materiál, ze kterého je svítidlo zhotoveno. Neboť stínidla z papíru, opálového skla, porcelánu, lnu či dřeva filtrují světlo a automaticky se starají o příjemné světelné podmínky.


Stylověji


Stolní lampy jsou statementem každého interiéru. Dokonce mohou být i jakýmsi solitérem. Měly by být umístěny tak, aby působily takřka jako dekorace, ať už se na ně díváte odkudkoli.


Pravděpodobně nejversatilnější nástěnná lampa

Foto: FLOS


2. Posvíceno na stolování

Prosím neoslňovat


Co může být horšího než špatné jídlo? Špatné nasvícení jídla - studené a oslňující. Právě z tohoto důvodu by svítidla měla být instalována tak, aby nikomu nezářila při stolování do očí, nebo aby byla zakryta difuzorem. Je v podstatě jedno, jestli se rozhodnete pro stojací lampu ve tvaru půlkruhu nebo pro závěsné svítidlo – u obojího platí stejné pravidlo: svítidlo neumisťovat výše než 60 cm od desky stolu. Pokud se rozhodnete pro takové svítidlo, které září jak dolů, tak i nahoru, bude to pro oči mimořádně příjemné. A trik našich babiček je také stále aktuální – stolovat se dá i při svíčkách.


Svíčky na jídelním stole vyčarují kouzelnou atmosféru nejen za tmy

Foto: IKEA


Vsaďte na akcenty


Máte vedle jídelního stolu příborník, komodu či vitrínu? Tyto velmi praktické kusy nábytku můžete výborně uvést na scénu pomocí osvětlení. Nízko zavěšené svítidlo vytvoří nezaměnitelnou atmosféru, a na rozdíl od stolní lampičky vám na kredenci ponechá místo na dezert, aperitiv nebo krásnou květinu. Všude tam, kde se pojídá a popíjí, jsou nejpraktičtějším řešením svítidla z umělé hmoty, skla či kovu.


Střídmá barevost typického scandi interiéru je doplněna o velmi jendoduché závěsné svítidlo

Foto: Scandinavian Homes

3. Prosvětlený home office


Ti z vás, kteří pracují z domova, jistě ví, jak důležité je mít dobře nasvícenou pracovní plochu, ale zároveň aby pracovna nevypadala jako studená kancelář.

Tři nejdůležitější tipy ohledně světla v pracovně jsou: mít co nejvíce přirozeného světla, pořádně nasvícený pracovní stůl a jeden extra zdroj světla k psaní. Svítidla na baterky jsou praktické, neb se dají jednoduše přenést. Pravidlo pro všechny zdroje světla zní, čím vyšší je počet Kelvinů, tím více je světlo zbarvené do modra a tím podporuje koncentraci (5300 K a více odpovídají dennímu světlu).


Pracovní plocha musí být dobře nasvícená, i když pracujete jen s PC

Foto: IKEA

4. Posviťte si na dobrý spánek


Ať už při čtení, nepřímé nebo jen bodové: individuální plánování osvětlení přináší zaručený komfort při odpočinku.


Dobré ráno


Kdy, kde, kolik a jak spíme – to se u každého liší, každý má své rituály, (zlo)zvyky a strategie. U každého hraje ale roli světlo. Neboť pokud je v místnosti příliš mnoho světla, vyrušuje nás to ve spánku nebo při usnutí. Málo světla nám naopak dělá z ložnice kopku, kde neradi trávíme čas. Ten, kdo si v posteli rád čte, pro toho je nejlepší světlo takové, které se dá libovolně natočit a ohnout. V ložnici platí stejné pravidlo jako v obývacím pokoji: díky svítidlům s tlumeným světlem vypadají naše ložnice prostě lépe. Smart svítidla, která simulují východ slunce, určitě pomohou některým jedincům při vstávání. Dobré stropní svítidlo zase pomůže při uklídu a oblékání.


Dostatek světla v ložnici je základ pro pohodové vstávání

Foto: Pinterest


Dobrou noc


Není to vůbec tak jednoduché, jak to vypadá. V posteli člověk potřebuje atmosférické osvětlení Mělo by ale také zároveň takové, aby neoslňovalo partnera, která usíná dříve. Ale taky dostatečně silné například při úklidu. A k tomu musí ale taky ještě dobře vypadat, to je přece samozřejmost. Vybrat tedy vhodné osvětlení do ložnice může tedy působit jako oříšek. Existuje ale řešení: stmívatelné světlo! Praktické jsou taky nástěnná svítidla, která nezabírají místo na nočním stolku, a zároveň zjednodušují převlékání povlečení či vysávání, neb nezakopnete o kabel.


Polohovatelné a stmívatelné lampičky mají v ložnici perfetní využití

Foto: MUUTO

5. Rozsviťte si v koupelně


Nikdo nemá rád studené světlo, natož v koupelně. Dbejte proto při výběru svítidla do koupelny na barvu (2700 – 3300 Kelvinů) a světlost (40 Wattů odpovídá 430 lumenům).

Abychom se ráno probudili, potřebuje náš mozek nejlépe denní světlo. Toho ale v našich zeměpisných šířkách není vždy dostatek. Právě proto by v koupelně mělo být několik zdrojů světla. Klasicky jedno stropní nebo několik bodových, abychom pořádně viděli při úklidu, jasné světlo, např. zabudované do zrcadla, potřebujeme my ženy při líčení, a při sprchování nebo relaxační koupele je fajn mít světlo nepřímé.


Závěsná svítidla v koueplně vnesou kapku luxusu a pohodlí

Foto: MUUTOVěřím, že pro vás těchto pár rad a triků přineslo alespoň pír nových poznatků. Já si sem na blog velice ráda odkládám témata, kterými se praovně zaobírám a v tomto téměř nekonečném měsíci lednu je to zrovna světlo, kterého v našich obydlích (dejme si ruku na srdce), natož venku není dostatek.


Mějte krásný den!

M.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page