top of page
  • Obrázek autoraŠevčíková Magdalena

Zlepšit, zútulnit, zkrášlit a zabydlet - koupelnové aliterace

Potřebuje koupelna snad něco více než jen vanu, umyvadlo a baterii? Ano, dobré a vkusné nápady na to, jak ji zabydlet a zútulnit. Jak na to se dozvíte v tomto článku.


Nejlepší osvětlení


Když do koupelny svítí přirozené světlo, je to samozřejmě ideální. Ale když slunce zajde, je stejně potřeba si pořádně posvítit. Do koupelny svým klientům vždy navrhuji jedno svítidlo, které lze stmívat, například pokud si chtějí dát relaxační vanu nebo jdou v noci na toaletu, a pak jedno či dvě svítidla po stranách zrcadla. Pokud je to možné, instalují se také voděodolné bodovky do sprchového koutu.


foto: Pinterest


Uzavřený úložný prostor zvětšuje místnost


Čím světlejší a uklizenější koupelna je, tím větší nám pak připadá. Aby mohla být uklizená a snadno pokliditelná, je ohromně důležité mít dostatek úložného prostoru a přijmout ten fakt, že ne všechny věci musí být nutně uloženy v koupelně. To v praxi znamená, že koše na špinavé prádlo mohou být v rámci chodby či šatny, a vyprané ručníky mohou být uloženy například v komodě.


Zkrášlení pomocí rostlin


Pořád hledáte vhodné dekorace do vaší koupelny? Zapřemýšlejte nad květinami! Dbejte na to, aby to byly rostliny, které mají rády vyšší vlhkost vzduchu. Nezapomeňte také na fakt, že každá rostlina potřebuje slunešní světlo, tudíž je umístění blízko okna ideální.


foto: Adobestock


Dbejte na IP klasifikace


V malých koupelnách je pochopitelně místo nedostatkovým zbožím. I přesto je nutné dbát na bezpečnost a při objednávání osvětlení vybírat ta svítidla, která mají certifikaci na to být umístěna ve vlhkých prostorách. Mimo to musí být svítidla montována v dostatečné vzdálenosti od vany, sprchového koutu či umyvadla.


Kolmo nad vanou a umyvadlem a ve vzdálenosti do 60cm mohou být umístěny pouze zrdoje s napětím do 12V. U sprchového koutu pak to stejné platí v rádiusu 1,20 metrů od sprchové hlavice.


Akcenty zlaté jako dotek luxusu


Chcete se každé ráno cítit královsky? Pomocí akcentů zlaté barvy je to možné i va vaší koupelně. Ať už pomocí obkladů, doplňků či baterií - zlatá propujčí nádech luxusu každé koupelně. Trend tip: kombinování matné a lesklé zlaté působí extra luxusně!


foto: Pinterest


Koupelna v asijském duchu


Pokud chcete zenový zážitek, nemusíte hned vyrážet do nejbližšího spa. Pomocí správného nábytku si zenové ambiente můžete vytvořit i ve vaší koupelně. Vsaďte na kulaté umyvadlo například z betonu či bronzu, minimalistické baterie a jen ty nejpotřebnější, avšak stylové, doplňky - díky tomu se ve vaší koupleně budete cítit téměř jako na dovolené na Bali.


Odvažte se!


Trojrozměrné či pomalované obklady jsou prostě a jednoduše statement. A to i přes to, že nejsou prvoplánově pro každého. S výběrem toho pravého materiálu a vzoru dodáte vaší nové koupelně potřebný šmrnc. Je ale potřeba pak zbytek ponechat střídmý, vybavení koupelny nepřeplácat a raději zůstat tón v tónu.


foto: Pinterest


Obrazy v koupelně


Myslíte si, že obrazy v koupelně nemají co dělat? Za mě teda ano. Oblíbené printy či artové fotografie dodají koupelně na útulnosti a zbavíte jí tímto té nálepky sterilizované místnosti. Ze zkušenosti doporučuji použít rámečky různých velikostí, avšak stejného designu.


foto: Pinterest


Zrcadlící se plochy zvětšují


Tento trik je sice starý, a to taky díky tomu, že funguje. Zrcadlo v koupelně odráží denní světlo a zvětšuje tak místnost. Místo obyčejného zrcadla se dá použít také velkoformátový obraz, jehož přední sklo bude odrážet naproti umístěné okno. To vytvoří identický efekt.


Využít výklenky


Abyste nezaplácali koupelnu skříňkami a poličkami, zkuste využít stávající niky a výklenky. Malé výklenky pak mohou sloužit na umístění vkusných dekorací či barevného akcentu. Takto jednoduše se dá koupelna zútulnit.


foto: Pinterest


Koupelna s výhledem do zeleně


Pokud máte možnost umístit koupelnu do místnosti, která má výhled do zeleně, budete si ho užívat pokaždé, když si budete čistit zuby. Vana s výhledem na noční město či oblohu ale také není k zahození. Tímto s vytvoříte domácí spa a už se vám nebude chtít jezdit nikam jinam.


Volně stojící vana v průměrně velké koupelně


Sníte o volně stojící vaně, ale vaše koupelna se vám zdá být prťavá? Vezměte si do ruky metr a změřte si, jak je to doopravdy.


Volně stojcící vana potřebuje kolem sebe mít minimálně 55cm. Při velikosti vany 170x80 cm to dává dohromady plochu o velikosti 5,3 m2. Umyvadlo a WC se pak vměstnají na plochu 3 m2. Celkově by vaše koupelna měla mít minimálně 8,3 m2.


Můj tip: jednu stranu vany dejte ke stěně. Tím ušetříte spoustu místa (a to 1 m2) a nervy při úklidu, zatímco se stále budete těšit z konceptu volně stojící vany. Mimo to u této varianty můžete ponechat baterie podomítkové a nemusíte vrtat do podlahy a dělat tam nové rozvody vody.


foto: Pinterest


Triky pro optické zvětšení koupelny


Těchto šest tipů a triků vám pomůže aby vaše koupelna působila prostorněji:


1. Spáry u obkladů a dlažby co nejužší

2. Pokud možno stejný povrch dlažby, obkladů a obložení vany

3. Vanu umístit pod šikminu (v půdních bytech)

4. Světlé a decentní barvy

5. U úzkých koupelen zdůraznit délku

6. Walk-in sprchový kout působí prostorněji než klasická vana


Walk-in sprchový kout


Je nejenom krásný, ale také velice praktický, neboť je ideální pro všechny věkové kategorie, i pro ty nejstarší. Je snadný na údržbu, jelikož nemá spáry ani výškové schodky. Je méně náchylný na vznik plísně. Působí vzdušně a velkoryse, a to i v malých koupelnách.


foto: Pinterest


Malý luxus do malé koupelny


I z malinké koupelničky si pomocí například tzv. rainshower dokážete vytvořit krátkou dovolenou jen když pod ní stojíte a na vaše tělo dopadají ty velké kapky. Pocit jako byste byli ve spa vám zajístí sprchová hlavice s masážními funkcemi. Existují také hlavice s LED podsvětlením a měnitelnými kapslemi s rozlišnými vůněmi.


foto: PinterestJsem si samozřejmě jistá, že ne všechny koupelny mohou vypadat jako tyto na fotkách z pinterestu. Každopádně můžeme díky těmto fotkám nechat naši představivost trochu plout a inspirovat se jimi. I kdyby to totiž byla jen maličkost, stojí to za to.


Mějte krásný den. M.


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page