top of page
  • Obrázek autoraŠevčíková Magdalena

Klasická pochybení v kuchyni

"V kuchyni se bude jenom vařit, na tom se přece nedá nic pokazit." Bohužel je opak pravdou: od výšky pracovní desky přes výběr správných spotřebičů až po podlahu - všem těmto chytákům se díky tomuto článku budete moci vyhnout.


Svým klientům nejčastěji pomáhám s navrhováním a novým uspořádáním kuchyně. V tomto článku jsem vám sepsala 9 bodů, které odrážejí mou dosavadní zkušenost, s jakými úskalími se klienti nejčastěji potýkají a jak se jim dá předejít.


Dřevěná podlaha v kuchyni není tabu

Foto: Pinterest


1. Zahlcená pracovní deska


Problém: Kuchyňský robot, mixér, odšťavňovač, varná konvice, mikrovlnka, mlýnek na mouku, kávovar - kvůli všem těmto vymoženostem zbývá na pracovní desce jen tak tak místo na to, abyste si připravili něco k jídlu a nemuseli přitom k jídelnímu stolu.


Takhle to jde taky: Zeptejte se sami sebe, jestli opravdu všechny ty přístroje a nástroje na kuchyňské lince denně potřebujete. Pokud odpověď zní ne, tak šup s nimi do skříňky či šuplíku. Tímto nejefektivněji a nejrychleji získáte místo na přípravu pokrmů a vaše kuchyň bude vypadat mnohem kultivovavaněji..


2. Všechny barvy světa


Problém: Sytá oranžová, šťavnatě zelená, ohnivá červená - řadí se tyto barvy mezi vaše oblíbené? Pokud ano, i přesto prosím přehodonoťte jejich použití na dvířka vaší nové kuchyně. Proč? Zůstanou tyto barvy vašimi oblíbenými i když jimi budete konfrontování dennodenně? Člověk se jimi totiž snadno a rychle přesytí.


Takhle to jde taky: Myslete spíše trochu nudně, nekombinujte v kuchyni více než tři druhy povrchů a barev. Nezapomeňte také na to, že na pracovní desce bude ještě kávovar, varná konvice a sáček s chlebem, to vše bude dávat kuchyni další tóny. Zvolte například nuance bílé, šedé, třebaže i černé. V kombinaci se dřevem či betonem nebudete litovat. A pokud si přejete přece jenom trochu barevnější kuchyň, vymalujte si jednu stěnu v kuchyni požadovanou barvou. V nouzi ji přece jenom můžete velice rychle přetřít.


3. Hlasité spotřebiče


Problém: Stále častěji klienti požadují propojení kuchyně, jídelní a obývací zóny. Tímto vzniká, ba i v malometrážních bytech, vzdušný prostor jako někde v loftu. Nicméně když večer zapnete myčku, která je hlasitá a ruší vás při sledování nejnovejšího dílu vaší oblíbené Netlfixové série, idylka je ta tam.


Takhle to jde taky: Je pro vás důležíté, že můžete zapnout myčku kdykoli a vy nic neuslyšíte? Pak se asi nevyhnete oddělené kuchyni. Existuje ale alternativa: při nákupu spotřebičů vsaďte na ty nejtišší. Ty vás jistě nebudou rušit. Jen pro zajímavost: tyto spotřebiče dokáží vydávat hluk na úrovni šepotu, tedy 30 - 40 decibelů.


4. Otevřená nebo přece jenom oddělená kuchyně


Problém: Otevřené kuchyné působí zabydleně, jsou komunikativnější a vypadají zatraceně dobře. Necítíte se na to? Pokud rádi a hodně vaříte, připaluje se vám často flákota masa na pánvi a nebo zaboha se vám nechce okamžitě uklízet? Pak asi nejste ideální kandidát na open-concept kuchyni.


Takhle to jde taky: Upřímně řečeno, ne všichni musí jít s dobou a trendy. Právě u bydlení jde převážně o to, abyste se doma cítili dobře, aby interiér byl vymyšlený přesně podle vašich představ a požadavků. Pokud tedy nechcete cítit připálené maso z večeře, pečeného lososa ze včerejška nebo se nechcete dívat na hordu neumytého nádobí, raději nepropojujte kuchyni s obývacím pokojem. Alternativou by byly například posuvné dveře mezi kuchyní a zbytkem velkého obytného prostoru. Pak je kuchyně podle vašich preferencí otevřená či oddělená.návrh kuchyně
Jednoduchá a přesto přívětivá kuchyně

foto: Bulthaup


5. Problém otevřených regálů


Problém: Nechali jste si navrhnout otevřené regály do vaší kuchyně, ale po pár týdnech se na věci jen lepí prach? Nezoufejte, jedná se o klasickou chybu, ale i pro ni najdeme řešení.


Takhle to jde taky: Pokliďte z těchto regálů a polic, prosím, vše, co denně nepoužíváte. Do otevřených polic patří opravdu jen to, co denně či obdeb používáte. Takže prosím žádnou sadu cibuláků po babičce na tyto poličky necpěte. Co naopak na poličce jistě uvítáte budou skleničky na vodu (a třeba i víno), hrnečky na kávu a čaj, misky na snídani a obdobné nezbytnosti. Ale prosím jen tolik, abyste to použité mohli večer naskládat do myčky. Tak se postaráte o to, aby váš regál vypadal každý den jako ze škatulky.


6. Over-thinking v kuchyni


Problém: Omyvatelná PVC podlaha, minimalistické nádobí, hygienický anitbakterální dřez - samozřejmě, že jsou to všechno velice praktivké výdobytky. Ale takhle vaše kuchyň útulně nejspíš vypadat nebude.


Takhle to jde taky: Pokud se v kuchyni chcete i bavit, pak byste o kuchyni měli přemýšlet jako o dalším obytném prostoru. V překladu to znamená, že spousta toho, co je praktické, existuje i v hezčí variantě. Investujte proto například do krásné sady příborů a hrnců. Místo studené dlažby či PVC se nebojte dát i do kuchyně podlahu dřevěnou, jedná se o přírodní materiál, který vám leccos odpůstí a promine. A nezapomeňte na dekorace - i v kuchyni je dovoleno mít obraz, krásnou vázu nebo designové mlýnky na sůl a pepř.


7. Spotřebiče umístěné příliš nízko


Problém: Jak vypadá ta pizza v troubě? Jak je na tom ta pečínka? Připaluje se už to linecké? To jsou momenty, kdy v kuchyni musíme na kolena nebo minimálně se musíme pořádně zohnout. V tomto případě se jedná o špatnou ergonomii.


Takhle to jde taky: Nejde jen o to, kolik je vám let, jak fit se cítíte nebo jestli máte vyhřezlou plotýnku, tyto situace vám mohou lézt na nervy v každém věku. A proto vám doporučuji umístit ty nejdůležitější spotřebiče do úrovně očí - mikrovlnka (pokud ji už tedy nemáte integrovanou v troubě), trouba, kávovar - všechny tyto spotřebiče jsou již několik let také ve variantě k vestavění. Nejde jen o to, že je to mnohem příjemnější, ale také to urychluje průběh vaření. Jen pro vaši informaci - neexistuje žádný zákon na to, aby trouba musela být umístěna pod varnou deskou a vy u ní tudíž museli klečet. Takže si ji klidně nechejte zabudovat pěkně vysoko.


8. Neodstatečné osvětlení


Problém: Když mluvíme o osvětlení v kuchyni, vsadím se že spousta z vás by prošla z nedostatečnou a nebo s odřenýma ušima. Klasicky je v kuchyni jedno centrální světlo nebo v lepším případě jakési trojsvětlo. Při čištění zeleniny si tak často sami stíníte nebo vůbec nepřečtete, co je napsaného v kuchařce, ze které jste se rozhodli něco uvařit.


Takhle to jde taky: Mám pro vás jedno řešení. Více světla! Především nad pracovní plochou potřebujeme dostatek světla. Nejjednodušší variantou je naisnalovat LED pásky pod horní skřínky kuchyňské linky, které jsou takřka neviditelné.


9. Málo zásuvek


Problém: Vedle problému s nedostatečným osvětlením je tady druhý neméně vážný problém, a to nedostatek zásuvek. Velice nepříjmené to je pak v tu chvíli, kdy saháte po prodlužkách, abyste mohli použít mixér. Nejenom, že je to velice ošklivé, ale taky to zvyšuje riziko úrazu.


Takhle to jde taky: Při rekonstrukci nebo stavbě rodinného domu (pokud již nespolupracujete s architektem či designérem, která by tto tématiku měl mít v malíku) vždy myslete na dostatečné množství zásuvek. A tím myslím více než dostatečné, ponechejte si tam rezervu. Nikdy nevíte jistě, jeslti zůstanete u vašeho nyní oblíbeného frenchpressu a nezakoupíte si krásnou pákovku.Velice decentní barevnost rustikální kuchyně

foto: Neptune


Věřím, že vám těchto 9 bodů alespoň malinko pomohlo při plánování či upgradování vaší kuchyně. Pokud máte ještě jakýkoli jiný dotaz, neváhejte se ozvat, ráda vaše dotazy zodpovím.


V sekci projekty se můžete na mnou navržené a zrealizované kuchyně podívat.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page